Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2023

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2023

24 października 2023 r. w Warszawie odbył się największy kongres gastronomiczny w Polsce Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów. Jest to już tradycyjnie wyjątkowe wydarzenie, podczas którego jednego dnia i na tej samej przestrzeni spotykają się tłumnie profesjonaliści gastronomii z całej Polski.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów jest wydarzeniem zamkniętym, jedynym tak dużym, na które nie są zaproszone osoby spoza branży.  Uczestnicy spotykają się, by skorzystać z części edukacyjnej realizowanej na scenie głównej Kongresu oraz praktycznych warsztatów zapewnianych przez dostawców HoReCa w części ekspozycyjnej. Możliwość posmakowania wielu produktów, w tym rynkowych nowości jest też ważnym atutem tego spotkania. Kolejnym jest poznanie u źródła możliwości sprzętu proponowanego przez renomowanych dostawców i zrobienie rzetelnych kalkulacji uwzględniających wykorzystanie prądu, wody i środków czystości. 

            W tym roku firmę PHZ Kasol reprezentował dyrektor Łukasz Kazberuk oraz dział handlowy: Paulina Cybulińska z Patrycją Zajkowską. Przedstawiciele firmy zaznajomili się z trendami panującymi obecnie w świecie gastronomii oraz przeprowadzili wiele rozmów z kucharzami i kontrahentami. W trakcie wydarzenia goście stanowiska „Leśne Skarby” mieli okazję skosztować przygotowanych poczęstunków. Szczególnym uznaniem cieszyły się świeże rydze smażone na maśle.

Tegoroczny program wydarzenia podzielony jest na 3 części: „Od kuchni”, „Fine dining” i „Gastronomia to też biznes”. W ramach pierwszego z bloków omówiona została kuchnia żydowska i śląska, kulinarna oferta dla dzieci, bieżące i długoterminowe trendy oraz kontrowersyjne gwiazdki i inne kulinarne wyróżnienia. W ramach fine diningu odbyły się warsztaty platingu oraz wystąpienie z zakresu protokołu dyplomatycznego.  W części biznesowej pojawił się temat skutecznego wykorzystania social mediów, studium typowych problemów restauratora i różne, czasem alternatywne modele biznesowe dla gastronomii. Wśród prelegentów nie zabrakło branżowych gwiazd i osobowości świata gastronomii. Program powstał z myślą o profesjonalistach, którzy poważnie traktują swój rozwój zawodowy.